Kompleksowy System Wodno-Ściekowy gminy Kurów - etap I
Sieć kanalizacji sanitarnej
W ramach projektowanego układu sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej wydzielono cztery zlewnie cząstkowe, zakończone sieciowymi przepompowniami ścieków (w tym jedna istniejąca) oraz dwa grawitacyjne i jeden ciśnieniowy.
Pierwszy układ zakończony w przepompowni P-1 – składa się z dwóch kolektorów zbiorczych i zbiera ścieki z posesji zlokalizowanych w przy ul. Lubelskiej oraz w obszarze zawierającym się pomiędzy ul. Lubelską i ul. I Armii Wojska Polskiego, a także z posesji zlokalizowanych na około ½ długości ulicy prowadzącej przez Kol. Olesin. Do pompowni P-1 sprowadzane są także ścieki dwoma kolektorami zbiorczymi poprowadzonymi z obu stron w kierunku przepompowni P-1 w ul. I Armii Wojska Polskiego. Ścieki z pozostałych posesji usytuowanych przy drodze przebiegającej przez Kol. Olesin oraz przy ul. I Armii Wojska Polskiego, od wysokości zakładu mleczarskiego, sprowadzane są kolektorem w kierunku parku i poprzez park do początku istniejącego kanału ułożonego wzdłuż rzeki Kurówki.
Ścieki z posesji zlokalizowanych w obszarze pomiędzy ul. I Armii Wojska Polskiego (w tym z centrum miejscowości oraz z części ul. Puławskiej), a rzeką Kurówką zbierane są do zbiorczych układów kanalizacyjnych, które są wprowadzane do studzienek kanalizacyjnych istniejącego wzdłuż rzeki Kurówki kanału sanitarnego, który odprowadza je do istniejącej przepompowni głównej.
Do jednego z takich układów tłoczone są ścieki z przepompowni P-1.
Przepompownia P-2 odbiera ścieki z kilku budynków zlokalizowanych na końcu ul. Nadrzecznej, po przeciwnej stronie rzeki Struga Kurów i kieruje je rurociągiem tłocznym PE90 ułożonym wzdłuż rzeki do studzienki rozprężnej zlokalizowanej przy studzience w/w głównego (istniejącego) kanału grawitacyjnego w odległości ok. 30 m od przepompowni głównej. Do przedmiotowego rurociągu tłocznego włączone są rurociągi tłoczne z 25szt. przepompowni przydomowych zlokalizowanych przy posesjach, przy ul. Nadrzecznej.
Przepompownia P-3 odbiera ścieki z kilku posesji oraz budynku posterunku energetycznego zlokalizowanych przy ul. Fabrycznej i tłoczy je do głównego rurociągu tłocznego PE 225 prowadzącego ścieki z przepompowni głównej na oczyszczalnię ścieków. Do rurociągu tego włączona jest także jedna przepompownia przydomowa Pd-2. Osobnym kanałem grawitacyjnym zebrane zostały ścieki z posesji zlokalizowanych w Kol. Józefów, wzdłuż drogi powiatowej.
Zbiorcze kanały grawitacyjne wykonane zostaną z rur kanalizacyjnych PVC szereg ciężki "S" (SDR 34) SN 8 (kPa) o średnicach:
- 200 x 5,9 mm - 132,5 mb
- 250 x 7,3 mm - 1 208,5 mb
- 315 x 9,2 mm - 9 535,5 mb
Łączna długość zbiorczych kanałów grawitacyjnych: L = 10 876,5 mb.
W ramach układu kanalizacji grawitacyjnej przewidziano przejścia w rurach osłonowych pod drogami, w tym dwa przejścia długości po ok. 30 m pod drogą krajową (ul. Lubelska). Łączna długość przewiertów wynosi:
- rurami DN 350 mm - 42 mb
- rurami DN 300 mm - 215 mb
Sieć wyposażona zostanie w studzienki rewizyjne i przyłączeniowe z tworzyw sztucznych, łącznie na sieci zaprojektowano - 425 szt. Studzienek.
Rurociągi tłoczne wykonane zostaną z rur PE 100 szereg SDR 17 (PN10) o średnicach:
- PE 225 x 13,4 mm L = 468 mb
- PE 125 x 7,4 mm L = 142 mb
- PE 90 x 5,4 mm L = 648 mb
- PE 75 x 4,5 mm L = 106 mb
- PE 63 x 3,8 mm L = 136 mb
- PE 50 x 3,0 mm L = 584 mb
Łączna długość rurociągów tłocznych wyniesie: 2 084 mb.
Trasy kanałów i przyłączy kanalizacyjnych prowadzone będą terenami będącymi głównie własnością Gminy oraz terenami prywatnymi, których właściciele są bezpośrednio zainteresowani przedmiotową inwestycją. Ponadto przy lokalizowaniu tras kanałów i przyłączy uwzględniono sugestie inwestora, właścicieli nieruchomości, starając się zapewnić jak najmniejszą uciążliwość planowanych robót, zachowując jednocześnie warunki optymalne dla późniejszej eksploatacji sieci.
Przebudowa sieć wodociągowej
Równoczesne wykonanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej we wspólnym wykopie. w układzie rozgałęźnym będzie zlokalizowana wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Sieć uzbrojona zostanie w zasuwy sekcyjne oraz hydranty p.poż. nadziemne DN80. W zakresie przebudowy sieci wodociągowej należy wymierne przyłącza wodociągowe.
Kanalizacja deszczowa
W ramach projektu wykonany zostanie zbieracz "E" odprowadzać będzie wody deszczowe z zachodniej części m. Olesin. Przebiegać będzie od węzła nr 88 Aleją Lipową do skrzyżowania z ul. Armii Wojska Polskiego, a następnie przez teren bazy POM do oczyszczalni ścieków S5 zlokalizowanej w pobliżu zbiornika wodnego nad rz. Kurówką.
Długość projektowanego zbieracza wyniesie – 1029 m. Średnica zbieracza ø 0,70 m. Zagłębienia zbieracza wyniosą od 1,92 m do 4,90m. Dł. kanału bocznego zbieracza „E” będzie o średnicy ø 0,30 m, długości 55 m.
W drodze przetargu nieograniczonego na w/w roboty została wybrana firma PHU."INWOD" Roman Pacek z Lubartowa – wynagrodzenie za przedmiot umowy wynosi: 6 931 890,90 zł.
Oczyszczalnia ścieków
Budowa nowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków komunalnych o wydajności 620 m3/d wraz z urządzeniami towarzyszącymi na działce będącej własnością gminy Kurów.
W skład oczyszczalni ścieków wejdą następujące obiekty i urządzenia:
- Punkt zlewny ścieków dowożonych
- Szybkozłącze do odbioru ścieków
- Wstępne mechaniczne podczyszczenie ścieków
- Pomiar ilości ścieków dowożonych
- Moduł rejestracyjny, wydruk danych
- Zbiornik uśredniający ścieków dowożonych
- Układ napowietrzania / mieszania
- Porcjowe dozowanie ścieków
- Wstępne mechaniczne podczyszczenie ścieków połączonych:
- Automatyczna krata hakowa
- Pompownia główna
- Stacja pomp zatapialnych
- Mechaniczne podczyszczenie ścieków połączonych
- Automatyczne sito skratkowe
- Piaskownik pionowy
- Oczyszczanie biologiczne ścieków połączonych:
- Pięciokomorowy selektor beztlenowy
- Komora denitryfikacji/nitryfikacji
- Osadniki wtórne pionowe – separacja osadu od ścieków
- Stacja dmuchaw
- Zagęszczanie i dodatkowa stabilizacja osadu nadmiernego
- Stacja mechanicznego odwadniania osadu
- Stacja wapnowania osadu odwodnionego
- Działanie oczyszczalni zautomatyzowane po przez zastosowanie sterowania z możliwością przesyłania stanów awaryjnych poszczególnych urządzeń poprzez łącze telefoniczne systemu GSM.
Podstawowe elementy podczyszczania ścieków garbarskich
- Punkt zlewny ścieków garbarskich
- Szybkozłącze do odbioru ścieków
- Uśrednienie i podczyszczenie ścieków garbarskich
- Układ napowietrzania / mieszania
- Pomiar odczynu ścieków
- Układ przygotowania i dozowania mleka wapiennego
- Układ odprowadzania ścieków podczyszczonych
- Układ odprowadzania osadu
- Zbiornik retencyjny osadu
- Układ napowietrzania / mieszania
- Odprowadzanie osadów do stacji odwadniania